تبلیغات
شیمی - شناسایی وجداسازی یون های گروه1
 
درباره وبلاگ


همیشه دعا کنید

چشمانی داشته باشید که بهترین ها را در آدم ها ببیند

قلبی که خطاکارترین ها را ببخشد

ذهنی که بد یها را فراموش کند

و روحی که هیچ گاه ایمانش به خدا را از دست ندهد...

خواهشا نظر یادتون نره


مدیر وبلاگ : جواد محمد تقی نژاد(دانشجوی رشته ی شیمی کاربردی) از بابل
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شیمی
مردانگی آنجاست..جایی كه.. پسر بچه ای هنگام بازی, برای اینكه دوست فقیرش خوراكی هایش را بخورد,نقش فروشنده را بازی كرد...
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM

عنوان آزمایش :

 

شناسایی و جداسازی

 یون های گروه I  ( گروه نقره )

 

 

 


 

مختصری درباره عناصر گروه I ( گروه نقره )

نقره ( Ag )

نقره، یکی از عناصر شیمیایی، با نشانه Ag ، دارای عدد اتمی 47 و وزن اتمی 107.8682 است که در گروه یک فرعی (IB ) جدول تناوبی قرارگرفته است . نقره عنصری فلزی به رنگ سفید مایل به خاکستری و براق می باشد که تقریباً کمیاب و گران قیمت است و از نظر فراوانی در قشر جامد زمین ، در مرتبه شصت و سومین عنصر قرار دارد. در آب و هوای خالص پایدار است ولی در معرض اوزون ، سولفید هیدروژن و هوای دارای سولفور کدر می شود. نقره ی خالص دارای بالاترین هدایت الکتریکی و گرمایی است و پایین ترین مقاومت را در بین تمام فلزات دارد. در سنگ معدن های دارای آرژنتیت ، سرب ، روی و مس و طلا یافت می شود .

از نظر شیمیایی نقره یکی از فلزات سنگین و از جمله فلزات نجیب است و از نظر تجاری عنصری گرانبها تلقی می‌گردد. از نقره ، 25 ایزوتوپ رادیواکتیو شناخته شده است که دارای اجرام اتمی 102 الی 117 می‌باشند. نقره معمولی هم از دو ایزوتوپ با جرم های 107 و 109 تشکیل شده است.

 

اساسا نقره خالص فلزی براق و نرم و دارای درخشندگی بالا است. سختی آن از طلا پایین تر و دارای مفتول پذیری و چکش خواری بالایی بعد از طلا و پالادیم است. نقره خالص دارای خصوصیت رسانایی بالای جریان برق و الکتریسیته در بین تمام فلزات است و مقاومت کنتاکت الکتریکی آن پایین می باشد. چگالی نقره 5/10 برابر آب است و در 961 درجه سانتیگراد ذوب شده و در حدود 2162 درجه سانتیگراد می‌جوشد.

 

خواص شیمیایی

اگرچه نقره از نظر شیمیایی در میان فلزات نجیب فلزی بسیار واکنش پذیر تلقی می‌گردد، لکن باید توجه داشت که در مقایسه با سایر عناصر از مرتبه واکنش پذیری قابل ملاحظه‌ای برخوردار نمی‌باشد. این عنصر به آسانی اکسیده شدن آهن اکسید نمی‌شود، لکن با گوگرد و هیدروژن سولفید واکنش داشته و تشکیل همان تیرگی آشنا را می‌دهد که در نقره‌هایتان ملاحظه می‌کنید.

برای رفع این نقیصه می‌توان آبکاری نقره را با کمک رودیم به انجام رسانیده و از وقوع تیرگی مورد نظر پیشگیری نمود همچنین با استفاده از کرم (Cream) یا پولیش نقره می‌توان لایه تیره بسیار نازکی را که نقره در ترکیب با گوگرد بوجود آورده است را زدوده و آن را مجددا براق نمود. از طرف دیگر این تیرگی را می‌توان از نظر شیمیایی بوسیله حرارت دادن ظرف مورد نظر در محلول رقیقی از کلرید سدیم و کربنات هیدروژن سدیم یا قرار دادن قسمت تیره در تماس با فلزی فعال تر مانند آلومینیوم که می‌تواند با گوگرد ترکیب شود و مجددا فلز را به حالت اولیه برگرداند، از بین برد.

تجزیه و شناسایی

محلول های حاوی یون نقره را می‌توان به آسانی تشکیل رسوب کلرید نقره به وسیله افزایش اسید کلریدریک ، شناسایی کرد. این رسوب را می‌توان از رسوب های سرب و جیوه یک ظرفیتی ، به وسیله قدرت حل شدن آن در هنگام افزودن هیدروکسید آمونیوم اضافی و ایجاد رسوب مجدد با افزودن اسید نیتریک متمایز نمود. مضافا تجزیه وزنی به وسیله کلرید نقره یا برمید نقره که به آسانی قابل رسوب دادن ، خشک کردن و توزین می‌باشند، میسر می‌باشد. همچنین می‌توان یون نقره را به وسیله عمل الکترولیز به نقره فلزی احیا و بدین روش توزین نمود. از محلول تیوسیانات پتاسیم استاندارد شده نیز می‌توان برای تجزیه حجمی نقره استفاده کرد.

ترکیبات

نقره در ترکیباتش اکثرا به صورت یک ظرفیتی است. لکن اکسید ، فلوئورید و سولفید دو ظرفیتی نقره نیز ملاحظه شده است. تعدادی از ترکیبات مهم نقره عبارتند از:

1- نیترات نقره (Agno3 ) : ترکیبی بی‌رنگ ، بسیار محلول ، اساسا سمی و به سادگی به نقره فلزی احیا می‌شود و از آن در تهیه ترکیبات نقره ، آئینه های نقره ای و جوهرها استفاده می‌شود.

2- هیدروکسید دی آمین نقره(AgNH4OH2 ): ترکیب کوئوردیناسیونی محلول در آب که به وسیله افزودن هیدروکسید آمونیوم به محلول های املاح نقره ، تشکیل می‌شود. این ترکیب در اثر ماندن تشکیل ترکیب بسیار منفجره نقره فولمینات شده را می‌دهد.

3- سیانید نقره (AgCN) : مورد مصرف به وسیله سیانید سدیم یا پتاسیم اضافی در آبکاری برای تشکیل یون های کمپلکس های  و  که به فلز نقره احیا می‌شوند.

4- کلرید نقره (AgCl) : ترکیب سفید نامحلول که در هیدروکسید آمونیوم حل شده و تشکیل یون های کمپلکس  می‌دهد. در عکاسی و نیز به عنوان آشکار کننده یونیزاسیون برای اشعه های کیهانی کاربرد دارد.

5- برمید نقره (ArBr) : ترکیب نامحلول زرد روشن که نسبت به AgCl نامحلول تر است و بیشتر در عکاسی به مصرف می‌رسد.

6- یدید نقره (AgI) : ترکیب نامحلول زرد رنگ و نامحلولتر از AgBr است و برای اصلاح وضعیت ابرها به منظور بارندگی ( Cloud Seading ) و در عکاسی کاربرد دارد.

7- سولفید نقره (Agso3) : نامحلول ترین نمک نقره ، سیاه رنگ و جزء اصلی تشکیل دهنده تیرگی ظروف نقره می‌باشد.

موارد کاربرد

نقره در اغلب مصارفش با یک یا چند فلز ، آلیاژ شده و بدان صورت مصرف می‌شود. مهمترین مصرف این فلز در ضرب سکه است . نقره همچنین دارای مصارف معروفی در زمینه جواهرسازی و ظروف نقره و نیز آب نقره است.

به دلیل ناپایداری در مقابل اسیدهایی غیر اکسنده ، به صورت بوته و یا سایر وسایل شیمیایی مصرف می‌شود و گاهی ابزار آلات جراحی ، لحیم نقره و باطری های انباره‌ای مقاوم در برابر خوردگی را از نقره تهیه می‌کنند.

خواص فیزیکی و شیمیایی

عدد اتمی: 47

جرم اتمی: 107.868

نقطه ذوب :  78/961

نقطه جوش : 2162

شعاع اتمی : 1.75

ظرفیت : 1

رنگ : سفید مایل به خاکستری

حالت استاندارد: جامد

نام گروه : 11

انرژی یونیزاسیون :  731

شکل الکترونی:

شعاع یونی : 1.26

الکترونگاتیوی : 1.93

حالت اکسیداسیون: 1

دانسیته: 10.490

گرمای فروپاشی :  3/11

گرمای تبخیر :  58/250

مقاومت الکتریکی : 0000000159/0 اهم

گرمای ویژه :  235/0

دوره تناوبی : 5

درجه اشتعال : در حالت جامد غیر قابل اشتعال

اشکال دیگر :

اکسید نقره Ag2O

کلرید نقره AgCl

سرب ( Pb )

سرب عنصری فلزی است که در جدول تناوبی با نشان Pb خلاصه ی نام لاتین plumbum و عدد اتمی 82 وجود دارد. عنصری سنگین ، سمی و چکش خوار و دارای رنگ خاکستری کدری می باشد که با ساختار کوبیک متبلور می شود. این عنصر معمولاً در سنگ معدن گالن یافت می شود . .هنگامیکه تازه تراشیده شده سفید مایل به آبی است اما در معرض هوا به رنگ خاکستری تیره تبدیل می شود و از خاصیت هدایت الکتریکی پایینی برخوردار می باشد . این فلز حقیقی به شدت در برابر پوسیدگی مقاومت می کند و به همین علت از آن برای نگهداری مایعات فرسایشگر (مثل اسید سولفوریک) استفاده می شود. با افزودن مقادیر خیلی کمی آنتیموان یا فلزات دیگر به سرب می توان آن را سخت نمود. از سرب در سازه های ساختمانی ، خازنهای اسید سرب ، ساچمه و گلوله استفاده شده و نیز بخشی از آلیاژهای لحیم ، پیوتر و آلیاژهای گدازپذیر است. سرب سنگین ترین عنصر پایدار است.

. این عنصر به صورت آزاد در طبیعت یافت می شود و به طور عمده در کانی گالن با ترکیب PbS طی فرایند تشویه حاصل می شود. از دیگر کانی هایی که سرب در آن ها وجود دارد Anglesite , cerussite است. این عنصر دارای جلای فلزی است و همین طور دارای رسانایی پایین جریان برق است و چکش خوار و مفتول پذیر است. این فلز مقاومت بالایی در برابر خوردگی دارد.

سرب طبیعی ترکیبی از 4 ایزوتوپ پایدار است. درصد ایزوتوپ های مختلف سرب در طبیعت به ترتیب زیر است : [ ] . ایزوتوپ های سرب دارای سه سری عناصر رادیواکتیو طبیعی هستند. Pb206 برای سری اورانیم ، Pb207 برای سری اکتینیم ، Pb208 برای سری توریم . 27 ایزوتوپ دیگر که همه آنها نیز رادیواکتیو هستند برای سرب شناخته شده است.

شناسایی و جداسازی

سرب محلی در طبیعت یافت می شود اما کمیاب است. امروزه معمولا سرب در کانی هایی همراه با روی ، نقره و (بیشتر) مس یافت می شود و به همراه این مواد جدا می گردد. ماده معدنی اصلی سرب گالن (PbS) است که حاوی 6/86% سرب می باشد. سایرکانی های مختلف و معمول آن سروسیت ( PbCO3 ) و انگلسیت (PbSO4) می باشند. اما بیش از نیمی از سربی که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد بازیافتی می باشد.

سنگ معدن بوسیله مته یا انفجار جداشده سپس آن را خرد کرده و روی زمین قرار می دهند. بعد از آن سنگ معدن تحت تاثیر فرآیندی قرار می گیرد که در قرن نوزدهم در Broken Hill استرالیا بوجود آمد. یک فرآیند شناورسازی ، سرب و دیگر مواد معدنی را از پس مانده های سنگ جدا می کند تا با عبور سنگ معدن ، آب و مواد شیمیایی خاص از تعدادی مخزن که درون آنها دوغاب همیشه مخلوط می شود ، عصاره ای بوجود آید . درون این مخزن ها هوا جریان یافته و سولفید سرب به حباب ها می چسبد و به صورت کف بالا آمده که می توان آن را جدا نمود. این کف ( که تقریبا دارای 50% سرب است) خشک شده سپس قبل از پالایش به منظور تولید سرب 97% سینتر می شوند. بعد ازآن سرب را طی مراحل مختلف سرد کرده تا ناخالصی های سبک تر بالا آمده و آنها را جدا می کنند. سرب مذاب با گداختن بیشتر بوسیله عبور هوا از روی آن و تشکیل لایه ای از تفاله فلز که حاوی تمامی ناخالصی های باقی مانده می باشد تصفیه شده و سرب خالص 9/99% بدست می آید.

سرب آثار ناخواسته ای را به دنبال دارد که عبارتند از:

- اختلال بیوسنتز هموگلوبین و کم خونی

- افزایش فشارخون

- آسیب کلیه

- سقط جنین و نارسی نوزاد

- اختلال سیستم عصبی

- آسیب مغز

- ناباروری مرد و آسیب اسپرم

- کاهش قدرت یادگیری در بچه ها

- اختلالات رفتاری در بچه ها مانند پرخاشگری و بیش فعالی

سرب از راه جفت وارد بدن جنین می شود. به همین علت، سرب باعث آسیب جدی سیستم عصبی و مغز جنین می شود.

خواص فیزیکی و شیمیایی

عدد اتمی : 82

جرم اتمی : 207.2

نقطه ذوب: 46/327

نقطه جوش :  1749

شعاع اتمی : 1.81

ظرفیت : 4+,2+

رنگ : سفید متمایل به آبی

حالت استاندارد : جامد

نام گروه : 14

انرژی یونیزاسیون :  6/715

آرایش الکترونی :  

شعاع یونی : 1.19

الکترونگاتیوی: 33/2

حالت اکسیداسیون: 4, 2

دانسیته : 11.35

گرمای فروپاشی :  799/4

گرمای تبخیر :  7/177

مقاومت الکتریکی :  × 065/2 اهم

گرمای ویژه:  129/0

دوره تناوبی : 6

درجه اشتعال : در حالت جامد غیر قابل اشتعال ( به استثنای خاکستر آن )

اشکال دیگر :

هیدرید سرب PbH4 ، اکسید سرب PbO ، تترا اکسید سرب Pb3O4 ، تری اکسید سرب Pb2O3 ، دی اکسید سرب PbO2 ، دی کلرید سرب PbCl2 ، تترا کلرید سرب PbCl4

 

 

جیوه ( Hg )

جیوه عنصری فلزی به رنگ نقره ای با ساختار رومبوئدرال که در دمای معمولی مایع است . جیوه به صورت آزاد در طبیعت نادر یافت می شود و به صورت عمده در سنگ معدن سینابر در اسپانیا و ایتالیا وجود دارد . جیوه رسانایی ناچیزی از حرارت در مقایسه با فلزات دیگر دارد اما رسانای متوسطی از الکتریسیته است .

این عنصر در گذشته در کشورهای چین و هند شناخته شده بود و در1500 سال قبل از میلاد در اهرام مصر نیز وجود داشته است. این عنصر به حالت آزد در طبیعت پیدا می شود. مهمترین کانی این عنصر سینابر است. حدود 50 درصد از تولیدات این عنصردر دنیا در کشورهای ایتالیا و اسپانیا تولید می شود. این فلز از گرما دادن به سینابر در هوا توسط متراکم کردن بخار تولید می شود.

جیوه فلزی سنگین، به رنگ سفید نقره ای است. رسانای ضعیف گرما است. نمک های مهم جیوه عبارتند از : کلرید جیوه، فولمینات جیوه ، که کاربرد گسترده ای به عنوان چاشنی در مواد منفجره دارد . از دیگر نمک های جیوه می توان سولفید جیوه را نام برد.

جیوه بر روی انسان اثراتی دارد که می توان آنها رابه صورت زیر خلاصه کرد :

- اختلال سیستم عصبی

- اختلال در عملکرد مغز

- آسیب DNA و آسیب کروموزوم

- واکنش های آلرژیک شامل خارش پوست، خستگی و سردرد

- اثرات منفی بر روی باروری مانند آسیب اسپرم، اثرگذاری منفی بر روی زایمان و سقط جنین

اختلال در عملکرد مغز باعث کاهش قدرت یادگیری ، تغییر شخصیت، رعشه، تغییر قدرت دید، کری، ناهماهنگی ماهیچه ها و از دست دادن حافظه می شود. آسیب کروموزوم نیز باعث مونگولیسم می شود.

خواص فیزیکی و شیمیایی

عدد اتمی : 80

جرم اتمی : 200.59

نقطه ذوب :  83/38

نقطه جوش :  73/356

شعاع اتمی : 1.76

ظرفیت : 2+ و 1+

رنگ : سفید نقره ای

حالت استاندارد : مایع

نام گروه : 12

انرژی یونیزاسیون :  1/1007

آرایش الکترونی :

شعاع یونی : 1.02

الکترونگاتیوی : 2.00

حالت اکسیداسیون : 2

دانسیته : 1.3579

گرمای فروپاشی :  295

گرمای تبخیر :  229/59

مقاومت الکتریکی: 000000961/0 اهم

گرمای ویژه:  139/0

دوره تناوبی : 6

درجه اشتعال : در حالت مایع غیر قابل اشتعال است

اشکال دیگر :

اکسید جیوه HgO

دی کلرید جیوه  

دی کلرید دی جیوه

نوع مطلب : گزارش کار، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


 
 
برچسب ها
پیوندها
آخرین مطالب